רוני הולן

רוני הולן- תופים

מתופף מבכירי מתופפי הג‘אז בארץ. בוגר תואר שני מהאקדמיה למוסיקה בירושלים,שם הוא מרצה משנת 2000 בפקולטה הרב תחומית.

יליד ירושלים, החל את פעילותו בשנת 1973 כנער צעיר שתרם רבות להתפתחות הסצינה של הג׳אז בירושלים(תאטרון פרגוד)בהרכבים שונים. לאחר שירותו הצבאי נסע ללמוד בפריס שם גם ניגן עם מיטב נגני הג׳אז הצרפתים: ז'אן לו לוניון, ז'אן פייר דוברבה, מישל בניטה, לואי ואן גינצברג מארסיאל סולל, ג'ורג' ארבניטס, לואי ואן גינסברג ועוד…

בפריס למד רוני  כלי הקשה  עם ז'אן פול צ'כרלי, ולימודי פסנתר עם הגברת מג תייר. בשנת 1984 עבר להשתקע במונקו שם היה חבר כשנה בתזמורת הביג בנד של מונטה קרלו.

בשובו ארצה  1986 הצטרף כמרצה לבית הספר למוסיקה רימון רמת השרון שם הוא מלמד גם כיום. רוני השתתף בסדרות ג'אז שונות במוזיאון ת"א, משכן האומנויות, פסטיבל הג'אז בים האדום וג'אז בסינמטק תל אביב.

בין האורחים מחו"ל איתם ניגן: דייב ליבמן, בני גולסון, ג'יימס מודי, פרנק גמבלה, לו סולוף, אדי גומז, סם ריברס, פדרו איטורלדה, פרנק פוסטר, אדי דניאלס, פיל וודס ג׳ף ברלין ועוד..

היה חבר בהרכב הג‘אז משיכת יתר איתם הוציא שני אלבומים.  הוא  סולן ביצירותיו של ירון גוטפריד  Capriole Jazz Suite ורימק של תמונות בתערוכה(מוסורגסקי).  הוזמן לנגן עם התזמורת הפילהרמונית בערב שהוקדש ליצירותיו של לאונרד ברנשטיין. בשנת 2000  יצר את פרויקט ה'נביא' משיריו של ג‘ובראן חליל ג‘ובראן בו כתב את המוסיקה המקורית.

רוני ניגן בהפקות טלויזיה רבות, מחזות זמר והצגות תאטרון בהבימה ובתאטרון הקאמרי. בין ההצגות בהם ניגן: עלובי החיים, קברט, סיפור הפרברים, ברנשים וחתיכות, גברתי הנאווה, צלילי המוסיקה, שלמה המלך ושלמי הסנדלר, עוץ לי גוץ לי, נמר חברבורות, גורודיש, אותלו, רצח, ההולכים בחושך(חנוך לוין) רצח, הבכיינים.

רוני כתב כשמונה ספרי לימוד הנלמדים במוסדות רבים בארץ ובעולם: קצב לכולם אחד ושתיים, ספר הכתבות,  הספר 'רוני הולן מלמד תופים', פוליריתמיקה לתופים, מילון המקצבים'Fifty Ways to Love Your Drumming' . שניים מספריו אף תורגמו לסינית ומופצים שם בחנויות.

רוני הוא נגן הג׳אז הראשון שהוזמן לנגן ב 'עיר האסורה' (בייג'ינג) 2007 בפסטיבל ג'אז. בערב זה ניגן מוסיקה שהלחין. לאחרונה סיים להלחין יצירה בשם ׳יום׳ שהיא פנטזיה לשבעה כלים.  הבכורה של ביצוע היצירה  בחג המוסיקה הישראלי  2017. רוני חבר בטריו של הפסנתרן מנצח, ומלחין ירון גוטפריד איתו הוא מופיע הארץ ובעולם.

 

בחזרה לדף הבית

הוסיפו תגובה

אתה חייב להיות מחובר בשביל להגיב.