החליל המטורף של ואן ליר!

MICHAEL-_-RAMON-SIMONE - עותק - עותק (2)

 

הוקוס פוקוס בישראל

מנהיג להקת 'פוקוס' האגדית, שהוכתרה ללהקת הפופ ההולנדית הגדולה בהיסטוריה,

תייס ואן ליר, מגיע לסבב מופעים בישראל

 

שם האירוע תאריך התחלה שעת התחלה מיקום
מלך החליל ואן ליר! זאפה הרצליה יום שלישי, 14 בינואר 2014 22:00 זאפה הרצליה- מדינת היהודים 85 הרצליה פיתוח
לרכישה לחץ כאן
מלך החליל ואן ליר! אולם עינן – מודיעין יום רביעי, 15 בינואר 2014 21:00 אולם עינן מודיעין
לרכישה לחץ כאן
החליל המטורף של ואן לי! יום ה' יום חמישי, 16 בינואר 2014 21:00 מוזיאון תל אביב לאמנות שדרות שאול המלך 27 תל אביב. אולם רקאנטי.
לרכישה לחץ כאן
החליל המטורף של ואן לי! יום ו' יום שישי, 17 בינואר 2014 21:30 מוזיאון תל אביב לאמנות שדרות שאול המלך 27 תל אביב. אולם רקאנטי.
לרכישה לחץ כאן

תייס ואן ליר הוא  נגן חליל והאמונד  ,זמר ומלחין שידוע בעיקר כמייסד להקת הרוק המתקדם  ההולנדית "פוקוס".

ואן ליר הוציא אלבומי סולו רבים, גם אלבומים קלאסיים וגם כאלה המבוססים על  ג'אז. הוא האמן שמכר את מספר האלבומים הרב ביותר, בהיסטוריה של הולנד.

"פוקוס" הוציאה מספר אלבומים בשנות ה70' וזכתה בשני אלבומי זהב " "Moving Waves"  ו"Focus 3", כשהלהיטים המפורסמים ביותר שלה  הם "הוקוס פוקוס", "סילביה" ו"House of the Kings" אותם יבצע ואן ליר כאן בארץ, במסגרת סדרת "ג'אז חם"– בה יתארח. האלבומים של "פוקוס" נמכרו ביותר מ-5 מיליוני עותקים במהלך שנות קיום הלהקה המקורית, שבין חבריה נמנה הגיטריסט המופלא, יאן אקרמן. הלהקה התפרקה ב78', אך ואן ליר, חבר הלהקה המקורית היחיד, איחד אותה מספר פעמים עם חברים אחרים והיא מופיעה עד היום.  הלהקה זכתה לתהילה עולמית מחודשת ב93' כשהלהיט שלה "הוקוס פוקוס" זכה לביצוע ע"י הגיטריסט גארי הוי באלבומו Animal Instinct וכן כשבמאי הסרטים אלסנדרו גונזלס השתמש בו לפרסומת ל2010 Nike World Cup .

"פוקוס" היוותה ביטוי  ליצוא הפופ/ רוק ההולנדי המערך והמצליח ביותר. אחד מהאלבומים המוצלחים שלה נקרא;  “Hamburger Concerto” . באלבום מ2006 של "פוקוס"; “Focus 9 / New Skin” המעריצים הנאמנים ימצאו את הלהיטים המוכרים בעיבודים מלאי כוח ועומק. ואן ליר אומר בראיון מהשנה שעברה ל"הראלד דה פריז": "המוסיקה שלנו היא אבולוציה, לא רוולוציה".

ואן ליר נולד לבית ספוג תרבות, לאב חלילן קלאסי ולאם זמרת, שהייתה מעורבת עמוקות בתנועה הסופית. רוב המוסיקה ששמע בבית היה של יוהאן סבסטיאן באך. בגיל שלוש החל לנגן בפסנתר, בגיל אחת עשרה בחליל וכן ליצור ולהלחין בעצמו. בגיל 12 החל ללמוד חליל קלאסי וכן לנגן בי בופ ג'אזי בפסנתר והפך לחבר הצעיר ביותר בחמישיית בי בופ. לא הקשיב מעולם לרוק, שכן הוא נחשב בעיניו לסוגה מצומצמת במוסיקה ששומעים רק במסיבות או כמוסיקה לריקודים. בגיל 16 הלחין את "Moving Waves", שמבוסס על הטקסט של המאסטרית הסופית הגדולה, הארייט קאהן.

הוא למד תולדות האמנות באוניברסיטת אמסטרדם ואז החל בלימודי החליל והקומפוזיציה ב"קונסרבטוריון אמסטרדם". הוא קיבל את התואר שלו בנגינת חליל מ"קונסרבטוריון ג'נבה" וכן למד נגינה בפסנתר, אורגן ותזמור.

ואן ליר הושפע מפרנק זאפה, הרבי הנקוק, The Mothers of Invention, ה Beach Boys , בוב דילן, Traffic  ובאך באותה נשימה. הלהקה הייתה אינסטרומנטלית כשהקול של ואן ליר היווה ככלי הנגינה החמישי. ואן ליר נחשב לאחד מהיודלרים המפורסמים ביותר (שירת היודלינג), בשל קטע היודל שהוא שר באחד מלהיטי הלהקה. כשואן ליר נשאל כיצד ההצלחה שינתה את חייו הוא עונה: "סמים? כמעט ולא, נשים? כן- הרבה, אגו? אולי קצת". באחד מרגעי השיא של הלהקה הוא מתאר את ההרגשה: "זה הרגיש כמו להיות ציפור- כל כך חופשי וכל כך מאושר". תייס רוצה שהמורשת שלו תהיה של "מוסיקה ללא בעיות אופנה, אינסופית".

זיו בן, המנהל האמנותי של סדרת "ג'אז חם" ומפיק "שמים- ארגון, נהול והפקה": "בחרתי להביא את "ואן ליר" כדי להחזיר את הקסם של שנות ה70', ולתת במה לזמן שבו הג'אז פגש את הרוק בפעם הראשונה עם להקות כמו "דם, יזע ודמעות" , "פוקוס" ו"שיקאגו" האהובות והנחשבות שעשו את המהפיכה".

" זהו מוחו של ואן-ליר שמצדיק את הכתרים שנקשרו ל'פוקוס' לאורך השנים" אורי ברייטמן

"מייסד להקת 'פוקוס' ; אחת מלהקות הרוק הידועות והמשפיעות ביותר מהולנד" sputnikmusic

"פוקוס נחשבת ללהקת הפופ ההולנדית הטובה בהיסטוריה" Herald de Paris