שרה ווהן

שרה ווהן, זמרת בחסד עליון שלמדה לנגן בפסנתר בשנים 1931 – 1939.Sarah-Vaughan-Signo-del-Zodiaco-Aries-1 לעיתים קרובות נגינה בפסנתר עוזרת לזמרות
להגיע להישגים מעולים דרך הבנת התוכן המוזיקלי וכך היה גם עם שרה ווהן ששלטה היטב בהרמוניה והיה לה ידע תיאורטי נרחב. בילדותה שרה בכנסיה הבפטיסטית (שחורה).

ילידת ניוארק , ניו ג'רסי 1924, בעלת כישרונות רבים. היצירתיות ההרמונית ויכולת האלתור המצטיינת שלה זיכו אותה בהערכה רבה בקרב מוסיקאי הג'אז והקהל הנלהב.

עם מנעד קולי כשל זמרת אופרה היא ביצעה כל יצירה , גם המורכבת ביותר , בקלילות

ובאלגנטיות נדירה . בקטע Sassy's Blues  ניתן לשמוע עד כמה שרה ווהן מומחית באלתור. בחרתי עבורכם בכוונת תחילה את הביצוע הזה כי בהערות ביוטיוב תוכלו לעקוב אחרי שירת הסקאט של ווהן. היא נחשבת בעיני רבים למאלתרת מהשורה הראשונה יחד עם אלה פיטצג'רלד. סאסי השפיעה בשירתה ואלתוריה על רוב הזמרות בנות דורה והלאה, עד ימינו.

התחילה את הקריירה בזכייה בתחרות כישרונות באולם אפולו ובעידודה של אלה פיטצג'רלד פנתה במקביל לתפקיד פסנתרנית שניה בהרכב של ארל היינס. לאחר מכן הצטרפה לתזמורתו של בילי אקשטיין.

שרה ווהן היתה ידועה גם בשירה העדינה במנעד הנמוך שלה. אין הרבה זמרות ששרו כה נמוך כמוה. שירת הבלדות שלה היתה מרגשת מאוד מאוד…Misty.Sarah Vaughan (Popsie)

בהמשך, החלה עובדת במועדוני הלילה של ניו יורק  ונמשכה מיד לצלילי הבי בופ החדשים. הקליטה עם יוצרי בופ כגון- פרקר , גילספי וכונתה "SASSY" ( חצופה ).

במהרה הפכה כוכבת והרחיבה את הרפרטואר שלה שיכלול קטעי ג'אז פופולאריים וקטעי בוסה נובה או סמבה על מנת לצבור קהל ולמכור אלבומים בהצלחה. הצלחתה היתה רבה, אומנותית וכלכלית.

בטריו או בתזמורת של בייסי או עם קליפורד בראון ומיתרים נחשבה סאסי לזמרת  הג'אז

המודרני בהא הידיעה כשחיברה את שירת הסקאט והסטנדרטים או בלדות הג'אז.

שני האלבומים של שרה ווהן זכו להכנס ל: Grammy Hall Of Fame והיא גם זכתה בפרס מאוד יוקרתי מטעם NEA שזה איגוד חשוב בתחום האומנויות בארה"ב.

שרה "סאסי" ווהן נפטרה ב-1990 מסרטן ריאות.

 

בקרוב תבקר בארץ הזמרת דניס קינג במסגרת סדרת מופעי חו"ל בהפקת ג'אז חם.

דניס זמרת טובה מאוד שבמהלך 20 השנים האחרונות הופיעה כמעט483223_10200197866295887_54709304_n בכל מקום בו מתקיימות הופעות ג'אז כולל פסטיבלים בארה"ב וביבשות אחרות. היא מאוד אהבה את שרה ווהן וכמעט בכל הופעה שלה ניתן לשמוע קטע שמוקדש לסאסי. היא זמרת מלאת חיים ואני בטוח שההופעות שלה בארץ יהיו מוצלחות ביותר. ילוו אותה הנגנים המדהימים ג'ס קורן– סקסופון, יונתן ריקליס– פסנתר , דור סמוכה– בס ושי זלמן– תופים.

לקהל מובטח שיהיה שם סווינג ברמה הכי גבוהה.