ווס מונטגומרי

ווס מונטגומרי נולד באינדיאנה ב 1925.ווס מעולם לא למד מוסיקה באופן מסודר ולמעשה החל לנגן בגיטרה רק בגיל 20.ווס מונטגומרי ווס ניחן בשמיעה מוסיקלית יוצאת דופן ואת ידיעותיו וכישוריו רכש מהאזנה לנגני גיטרה גדולים של התקופה, ביניהם הגיטריסט האגדי צ'ארלי כרישטיאן שהשפיע עליו רבות ועיצב את תפיסתו המוסיקלית.

נגינתו של ווס מאופיינת בצליל חם, 'קשוח' כמעה ובוירטואוזיות חסרת תקדים הבולטת במיוחד לאור הטכניקה הייחודית שפיתח בפריטה עם אגודל בלבד, ללא מפרט, בנגינת אוקטבות מסחררת ובנגינת 'בלוקים' של צלילים שהעשירו את נגינתו בהרמוניה עשירה מאוד עד כדי כך שלא נזקק לכלי הרמוני נוסף כמלווה, דבר שהתווה את צורת הנגינה של guitar trio שממשיכה עד היום. הסקסופוניסט הגדול 'קנונבול' אדרלי היה זה שגילה את ווס, הבחין בגדולתו וחיבר אותו לחברת התקליטים היוקרתית 'ריברסייד' שם הקליט את אלבומו הראשון ב 1959.

סגנונו הייחודי, המערב בי בופ ובלוז, וירטואוזיות וליריות יחד עם קומפוזיציות מתוחכמות ופשוטות כאחד הפכו אותו לאחד מנציגיו הבולטים של סגנון ההארד בופ.

שיתופי הפעולה המוסיקליים שלו חבקו את כל 'המי ומי' של הג'אז העולמי באותה תקופה: הויברפוניסטים ליונל המפטון ומילט ג'קסון, נגן האורגן ג'ימי סמית', המתופף ג'ימי קוב, הסקסופוניט ג'וני גריפין, הבסיסט פול צ'יימברס, הפסנתרן ווינטון קלי ועוד .

ווס מונטגומרי הוא ללא ספק הגיטריסט המשפיע ביותר בהיסטוריה של הגיטרה ועל כך מעידים ענקי הגיטרה ג'ורג' בנסון,  ג'ימי הנדריקס,  פט מת'יני, לי ריטנאואר, סטיווי ריי ווהן, פאט מרטינו ועוד אלפי גיטריסטים מרחבי העולם.

להנאתכם, הנה לינק לביצועו המושלם של ווס לשיר Round Midnight