דונלד האריסון – DONALD HARRISON

שלום חובבי ג'אז יקרים,DONALD HARRISON

הפעם אני רוצה להכיר למי מכם שאינם מכירים את הסקסופוניסט/זמר/מלחין הנהדר דונלד האריסון !

האריסון נולד בניו אורלינס ב-23 ביוני 1960 ואחד הכינויים שלו : Big Chief of Congo Nation.

אני מניח ששם כזה יוצר סקרנות בנוגע למשמעותו…

דונלד האריסון הוא בנו של דונלד האריסון (S.R) שהיה איש פולקלור ידוע בניו אורלינס ובין השאר היה Big Chief of four different NOLA tribes. רגע , רגע…אל תדמיינו לעצמכם 4 שבטים של אינדיאנים.

מדובר על שחורים בניו אורלינס שהיו לובשים במארדי גרא ביגוד או תחפושות בהשראת הביגוד המסורתי של האינדיאנים.DONALD HARRISON1 ה"שבטים" האלו הגיעו עד 38 במספר בתקופות מסוימות ולהיות צ'יף של שבט כזה היה די מכובד. ככל שחלפו השנים ניתן היה לראות שבטי מרדי גרא גם באירועים אחרים בעיר ובאזור. (צפו בסרטון הזה להמחשה)

אז מה זאת אומרת קונגו ניישן? (מכינויו של האריסון הבן)

קונגו הוא שמה של כיכר מאוד מאוד משמעותית בהיסטוריה של השחורים בניו אורלינס.

זה היה המקום הראשון בו קיבלו השחורים אישור לרקוד ולשיר ויש משמעות למפגשים אלו שהובילו להתפתחות תרבותית בקרב השחורים אם מבחינה מוזיקלית, מבחינת מחול אפריקאי וגם בשאר האומנויות. האריסון המשיך את דרכו של אביו והוא גר גם בניו אורלינס וגם בניו יורק.

הנה צילום של דונלד עם הביגוד המיוחדולסרטון לחצו כאן

 

האריסון הבן, החל את הקריירה המקצועית כבר בתיכון בניו אורלינס שם למד עם אליס מארסליס במסגרת בית הספר המכובד New Orleans Center for the Creative Arts.DONALD HARRISON2

לאחר מכן למד בברקלי שליד בוסטון ובזמן זה החל לנגן עם אומנים ידועים כמו רוי היינס, ג'ק מקדאף וגם ב-ג'אז מסנג'רס בניהולו של ארט בלייקי (1982).

בין השנים 83 ל-88 ניהל הרכב מוצלח מאוד יחד עם החצוצרן טרנס בלאנשארד אותו הכיר במסנג'רס.

ב-1991 הוציא דיסק ראשון כמנהיג הרכב בו שילב לראשונה מוזיקה מהמסורת של האינדיאנים של תהלוכת המרדי גרא לצד מוזיקה עכשווית. באלבום שר גם אביו מזמורים מבוססי שירה אינדיאנית בשילוב של קול אנד ריספונס שמהווה מרכיב משמעותי בג'אז של ניו אורלינס ובכלל בג'אז (שאלה ותשובה). האלבום הצליח בהתחלה בגרמניה ובהמשך גם בארה"ב.

האריסון השכיל תמיד לשלב גם מקצבים שחורים שורשיים כגון גוספל, פאנק, בלוז ורית'ם אנד בלוז לצד סווינג והארד בופ ואלבומיו מאוד מגוונים וכיפיים.

האריסון לא רק סקסופוניסט אלא גם מלחין ומורה מוערך.DONALD HARRISON3

דונלד בעל יכולות טכניות טובות מאוד כך שניתן לשמוע אותו מנגן מאוד מהר אך לצד זה יש לו את ה-"FEEL" (יכולת הבעה) של אחד שפתוח להרבה סגנונות וזה גורם להנאה רבה, גם לכאלו שבאים מהכיוון של מוזיקה קלה.

ב-1993 האריסון הוחתם לחוזה עם חברת אימפולס/ג'י אר פי והקליט את האלבום Nouveau Swing.

בעקבות אלבום זה זכה בכינוי King of Nouveau Swing. אלבום זה כלל סטרייט אהד ג'אז לצד קטעים במקצבים קאריביים ועכשוויים. בהמשך הקריירה הגיע לשיתופי פעולה עם אומני היפ הופ וסמות' ג'אז.

בהמשך הקריירה המוצלחת ניתן לשמוע שילוב של שירי מצעדי מרדי גרא אינדיאנים באלבום מאוד מומלץ ששמו Spirits of Congo Square שהוקלט על ידי ההרכב הניו אורלינסי שלו ששמם New Orleans Legacy Ensemble וכלל אלתור מודרני על מוזיקת ניו אורלינס (2001).

ראוי מאוד לציין שהוא גם הקליט והופיע עם האחיין הידוע והמוכשר שלו החצוצרן כריסטיאן סקוט.

בשנת 2005 , לאחר סופת ההוריקן קטרינה שהכתה בעיר ניו אורלינס, האריסון החל ללמד יותר ואף שילב תלמידי תיכון מוכשרים בהרכב שלו (דרך מעולה לקדם את המוזיקאים הצעירים, ממש כמו בג'אז מסנג'רס, שהיו מעין קרש קפיצה לקריירה של הנגנים הצעירים משנות ה-50 למשך 35 שנים).DONALD HARRISON4

יש לי מנהג להאזין באופן מוגבר לאומנים שאני כותב עליהם כדי להזכיר לעצמי את מיומנויותיהם ואת האווירה באלבומים שלי.

אני מאזין לאלבומים של האריסון כבר 4 ימים כמעט ללא הפסקה בכל רגע פנוי ונהנה, ממש חגיגה.

יש לו צליל מעולה, הוא מלחין במגוון סגנונות וכיף לשמוע את המלודיות הקליטות שלו. הוא משלב בצורה מבריקה בין סגנונות מתוך הג'אז ומחוץ לג'אז ויוצר עניין לכל סוגי המאזינים. האלתורים שלו סוחפים והוא יודע לספר סיפור ולקחת אותנו לטיול שעובר בניו אורלינס, עולה צפונה לשיקגו, יורד דרום מזרחה לניו יורק, מתובל אפריקה, אירופה ועוד. פשוט תענוג לאוזן.

ברור לחלוטין שההשפעה הגדולה ביותר על האריסון היתה האלטיסט צ'רלי פרקר האגדי אך הוא שילב את הבי בופ לתוך מסורת עיר הולדתו וזה יצר עניין כפול.

 

דונלד האריסון יופיע בישראל במסגרת ג'אז חם בסוף ינואר. האריסון הוא כוכב ענק ! ההופעה מוקדשת לצ'רלי פרקר וזה אומר שיהיה בי בופ מעולה.

ההרכב הישראלי שלו יכלול את הנגנים המצויינים; הילה קוליק (פסנתר), יונתן לוי (קונטרבס) ושי זלמן (תופים). מובטחת לנו הנאה רבה !!!

 

שלכם, רז סקלס