ג'וני מיטשל

ג'וני מיטשל

 Tierney-wide-2

בין ה 21-28/11/2015 תופיע בארץ  בריאנה תומס: אלה פיצג'רלד וספר השירים של קאונט בייסי – עם הביג בנד של אייל וילנר – לכל הפרטים לחצו כאן 

 

טיירני סאטון

חוויה ווקאלית מרגשת צפויה לצופים, אשר בהדרגה ממלאים בהזמנותיהם את כל המקומות הפנויים בהופעתה של הזמרת המצוינת טיירני סאטון במסגרת פסטיבל הג'ז  לשני קונצרטים.  רשומות לזכותה שבע מועמדויות לפרסי גראמי לבד מעשרות תארים שבהם זכתה במהלך הקריירה שלה. היא מגיעה לישראל עטורת תהילה מהופעות באולמות היוקרתיים ביותר ובהם קרנגי הול, קנדי סנטר, לינקולן סנטר, הוליווד בול ועוד. הופעתה של טיירני סאטון After Blue – המוסיקה של ג'וני מיטשל מבוססת על שני האלבומים האחרונים שהוציאה ( שניהם היו מועמדים לפרסי גראמי). להיטיה הגדולים של הזמרת גו'ני מיטשל יישמעו בפיה של טיירני סאטון מועשרים באיכויותיה הקוליות המוכחות ובפרשנותה המקורית להם.

בהופעה הראשונה של טיירני סאטון במסגרת הפסטיבל, שתיערך באולם מספר 1 בסינימטק בתל אביב ב 25.11.2015 בשעה 22.30 תתקיים הבכורה שלה בישראל לשירי ג'וני מיטשל והופעה נוספת שלה תיערך במועדון זאפה הרצליה יום לאחר מכן באותה שעה. האינטרפרטציות המקוריות והחדשניות של טיירני סאטון מבטיחות עניין והנאה למעריציה המושבעים של מיטשל והם מהווים הזדמנות מצוינת להתוודע אל מי שעשויה להיחשב לזמרת גדולה לא רק בזכות גרסאות כיסוי מדויקות ומלוטשות אלא לפירוש יצירתי המעיד על יכולת יצירתית של אמנית גדולה וזמרת בחסד בזכות עצמה.

פסטיבל ג'אז תל-אביב, שיתקיים בין התאריכים  25-27 בנובמבר 2015  זו השנה ה-25, נחשב לאחד מאירועי המוסיקה האיכותיים והחשובים ביותר בישראל. הוא מפגיש במרוכז אמני ג'ז ידועים מהארץ ומהעולם, נגנים וזמרים, אשר חלק ניכר מהם מנצלים את הבמה המכובדת, את הסקרנות והעניין הרב שמעורר ריכוז יוצרים ידועי שם ועתירי מוניטין, לחשיפת אלבומים חדשים, ליצירה מקורית וחלק מהם להרכבים שמשולבים בהם אמנים מהארץ ומהעולם.

עשרות רבות של מופעי ג'ז הם חגיגה לאוזניים ולעיניים של חובבי הסוגה הייחודית הזאת, מוזיקת נשמה שתמיד נשמעת מרגשת ונוגעת ללב בכל במה שעליה היא מבוצעת, קל וחומר כאשר היא מבוצעת על ידי גדולי אמני הג'ז, אשר ביומיים רצופים ומרוכזים של הופעות בבימות שונות מאפשרות לכל חובבי הז'אנר לחוות חוויה עצמתית ומרגשת.

 

ג'וני מיטשל

ג'וני מיטשל היא זמרת ומלחינה, ציירת ומשוררת. היא נולדה בשבעה בנובמבר 1943 בקנדה ובשנות השישים והשבעים של המאה הקודמת הוכרה והוערכה כאחת היוצרות החשובות והבולטות בסגנון המכונה פולק רוק. מיטשל מאופיינת כיוצרת בעלת אמירה ומסר חברתיים פוליטיים ועם זאת משמרת יצירתה כנות ותום.

במשך השנים חלה התפתחות ביצירתה והיא החלה ליצור מוזיקת ג'אז. הפריצה הגדולה שלה חלה בין השנים 1970- 1974. שנה לאחר מכן החלה תקופת הג'אז שלה. עוד כילדה, לפני שמלאו לה שמונה, החלה לנגן בפסנתר ולהלחין מוזיקה מקורית. בד בבד התגלה גם בילדותה ניצוץ כישרון כציירת. בגיל תשע לקתה בשיתוק ילדים. בנעוריה מימנה לימודי גיטרה בהופעות במסיבות ובבתי קפה בסביבת מגוריה. בגיל 22 ילדה את בתה הבכורה מבן זוג שעמו למדה במכללה אבל לא נישאה לו. אף שנישאה לאחר מכן לאמן הפולק צ'ק מיטשל ואף שהבטיח להשתתף בגידול הבת, היא מסרה אותה לאימוץ. חותם הטראומה טבוע באחדים משיריה היפים.

ג'וני מיטשל עברה  תהפוכות וגלגולים רבים בחייה. בשנת 1947 עברה לארצות הברית על מנת לנסות לקדם את הקריירה שלה. היא עברה בערים שונות לאורך החוף המזרחי והופיעה בבתי קפה. היא הרבתה לכתוב ולבצע שירים, נחשפה בתכניות טלוויזיה ונראתה כמי ששביל הזהב אל ההצלחה והמוניטין פתוח בפניה.  בשנות השישים הוציאה ג'וני מיטשל אלבום ראשון עם מוזיקת פולק. זמן קצר לאחר הוצאת אלבומה השלישי, המוצלח, שזיכה אותה באלבום זהב, היא לקחה פסק זמן מהמוזיקה והקדישה את זמנה לכתיבה ולציור. לאחר ששבה ג'וני מיטשל מפסק הזמן המשיכה ליצור ואף יצאה למסע הופעות בארצות הברית ובקנדה שנמשך כחודשיים.

גם כאמנית ג'אז חוותה הצלחה, אף שאחדים מאלבומיה בהמשך נכשלו. היא יצאה למסעות הופעות בארצות רבות, כתבה מוזיקה אלקטרונית, והופיעה במקומות שונים. בראשית שנות ה- 2000 הוציאה אלבומי אוסף אחדים.  ב- 2008 זכה אלבום שלה בפרס גראמי כמוזיקאית ג'ז.  היא דורגה על ידי מגזין "רולינג סטונס" במקום ה- 72 ברשימת הגיטריסטים של כל הזמנים", כשהיא האישה המדורגת במקום הגבוה ביותר מכל הנשים. במשך הנשים זכו שיריה של ג'וני מיטשל לגרסאות כיסוי (קאברים) רבים.