ארתה פרנקלין

ארתה פרנקלין נולדה ב-1942 בעיר ממפיס שבמדינת טנסי אבל גדלה מגיל 7 בדטרויט (מישיגן) שהיא עיר שקשורה
להתפתחות הג'אז , לבלוז ועוד. למרות שכונתה "מלכת שירי הנשמה" היא גם ביצעה שירי ג'אז (ולא כל זמר סול יכול לשיר את Misty) וגם שירי פופ , בלוז ולפעמים רוק.

פרנקלין זכתה ב-18 פרסי גראמי מהם שמונה ברציפות שזה הישג נדיר ביותר בתולדות הפרס.

מדינת מישיגן הגדירה את קולה כ"פלא טבע". ב-2005 העניק לה הנשיא ג'ורג' בוש את מדליית החירות הנשיאותית, עיטור הכבוד האזרחי הגבוה ביותר בארצות הברית.

ארתה שרה עם אחיותיה בכנסיה בילדותה ובגיל 14 החלה כבר להקליט בחברת צ'ס משיקגו.


פרנקלין חתמה חוזה עם חברת הענק קולומביה רקורדס שרצו להפוך אותה לזמרת ג'אז אך זה לא התאים לשאיפותיה של ארתה. ב-1967 עברה לחברת אטלנטיק והקריירה שלה התפתחה נהדר. היא הקליטה כמה מאלבומי הסול והרית'ם אנד בלוז הטובים ביותר שיצאו בשנות ה-60 ולקראת סוף העשור זכתה בכינוי שציינתי קודם. היא הפכה כוכבת בינלאומית ידועה וגאוות הקהילה השחורה.

ארתה פרנקלין השתתפה בכמה סרטים כאשר הידוע ביותר מתוכם היה האחים בלוז המשעשע.

ארתה פרנקלין היא זמרת מעולה, מדויקת, מלאה בהבעה עמוקה, מספרת סיפור, רצינית מצד אחד ומצד שני היה לה חיוך קטן ושובבי בזמן ששרה שירים מסוימים.

יכולותיה של פרנקלין אפשרו לה לבצע גם גרסאות כיסוי, למשל את אלינור ריגבי של הביטלס שהיא מבצעת בו את המלודיה עם פרשנות אישית יפיפיה וחופשית. חלק מאוד משמעותי בחיי זמר זו היכולת שלו לקחת שיר מוכר ולהפוך אותו לכמעט יצירה שלו עצמו. בג'אז זה נהוג ודי סטנדרטי אך במוזיקת נשמה ואר אנד בי  זה היה פחות נפוץ. את היכולת שלה לפרש באופן מקורי ואישי ניתן לשמוע גם בביצוע של השיר הידוע של סיימון וגרפונקל.

ארתה פרנקלין אהבה את ההופעות החיות והאהבה וההערצה שקיבלה מהקהל רק הלהיב אותה וגרם לה לתקשר יותר עם הקהל שלה.

הנה דוגמא אחת להופעה שלה מלאה באנרגיה ואהבת המוזיקה בקונצרט-חבאו באמסטרדם, הולנד.

במאמרים קודמים ציינתי את העובדה שלרוב ווקליסטים שמנגנים כלי הרמוני (עדיף פסנתר) מגיעים להבנה עמוקה יותר של המוזיקה וכך גם במקרה של ארתה פרנקלין.

אחת ההופעות שלא ישכחו לה לעולם היתה בבית הלבן שם ניתן לראות את הקהל כולו קם על רגליו כאשר הוכרז על כניסתה. היא ריגשה את כולם כולל את הנשיא אובמה. שימו לב לכניסה הדרמטית מהדלת הצדדית, לאלתור הבלוזי מלא נשמה וגם לכך שבגילה היא עדיין חיית במה.

ארתה פרנקלין שיתפה פעולה עם זמרים רבים וטובים.

דוגמא ראשונה היא עם ריי צ'רלס. קטע נשמה קלאסי בו השילוב בין השניים עדין ומאוזן.

דוגמא נוספת לשיתוף פעולה שונה והרבה יותר מאוחר ניתן לשמוע יחד עם ג'ורג' מייקל המנוח בשיר פופ אותו היא מבצעת בטבעיות כאילו היה שיר נשמה.

סיפור מעניין התרחש ב-1998. פברוטי היה אמור לשיר את נסון דורמה מתוך טורנדוט של פוצ'יני אך הרופא ייעץ לו להימנע מכך. מסתבר שיומיים לפני כן ארתה פרנקלין שרה את היצירה והיא הסכימה להצעה לשיר במקום פברוטי. אתם כבר תחליטו עד כמה יש כאן חיבור סגנוני.

ארתה פרנקלין, זמרת על מעוררת השראה. שיריה בוצעו על ידי אלפי זמרים משנות השבעים ועד היום.

נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, אמר עליה: "איש לא מייצג באופן כה מלא את הקשר בין שיר הגוספל האפרו־אמריקאי, הבלוז, הרית'ם אנד בלוז והרוקנ'רול — הדרך שבה הסבל והצער תורגמו למשהו מלא ביופי ובחיות ובתקווה".

אריתה פרנקלין זכתה ב-18 פרסי גראמי והיתה האשה הראשונה שנכנסה להיכל התהילה של הרוק בארצות הברית. היא נפטרה ב-16 באוגוסט 2018 בדטרויט, בגיל 76, לאחר שנים בהן סבלה מסיבוכים רפואיים.